Kable elastyczne, zasilające – charakterystyka

Tech

Osoby planujące wyposażenie mieszkania lub też zakładu przemysłowego jeszcze kilkanaście lat temu nie miały jakichkolwiek problemów z doborem kabli – w sklepach dostępne było bowiem maksymalnie dwa-trzy typy tego typu produktów, z których należało wybrać ten odpowiednio dopasowany do urządzeń, z których mamy zamiar w najbliższym czasie korzystać.

Nie twierdzimy jednakże, że ten ograniczony wybór był czymś dobrym – wręcz przeciwnie. Klienci pragnący realizować wysoce nietypowe zadania, czy to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy też własnego hobby, niejednokrotnie nie byli w stanie tego zrobić z uwagi na minimalną wręcz dostępność na rodzimym rynku wszelkiej maści okablowania. Na szczęście jednak na przestrzeni ostatnich dwóch dekad sytuacja uległa diametralnej zmianie, natomiast wszyscy zainteresowani mogą między innymi uzyskać dostęp do szerokiej palety różnorakich elastycznych kabli zasilających.

Czym się one charakteryzują i dlaczego to właśnie im postanowiliśmy poświęcić osobny artykuł? Odpowiedź jest niezwykle prosta – na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przeszły one niezwykłą wręcz metamorfozę i w niczym nie przypominają już produktów niskiej jakości charakteryzujących się niezadowalającymi parametrami wyrobów, na które decydować się musieli nasi rodzice czy dziadkowie. Obecnie są to produkty wytwarzane z najwyższej jakości materiałów, zarówno jeżeli chodzi o ich żyły jak i o elementy zabezpieczające przed ewentualnym przerwaniem, uszkodzeniem, czy zawilgoceniem. To właśnie dzięki temu tak doskonale sprawdzają się one w szerokiej gamie zastosowań, począwszy od girland, poprzez bramy i suwnice, a na obwodach sterowania kończąc!

To jednak nie wszystko – producenci coraz częściej przykładają także dużą wagę do bezpieczeństwa zarówno osób użytkujących takie okablowanie jak i postronnych przechodniów lub obserwatorów, którzy mogą się znaleźć w niedalekiej odległości od nich. Nie tylko są one odpowiednio izolowane kilkoma warstwami gumy lub tworzywa sztucznego, ale także powłoki te powstają coraz częściej z materiałów noszących nazwę bezhalogenowych, a więc takich, które w przypadku wystąpienia pożaru nie emitują nadmiaru szkodliwych czy też drażniących substancji chemicznych, które mogłyby w znacznym stopniu utrudnić efektywne przeprowadzenie akcji ratunkowej lub ewakuacyjnej. Nabywając produkty wysokiej jakości możemy mieć pewność, że nie tylko będą one nam służyć przez długie lata bez konieczności wymiany na nowe, ale także nie będą one narażać na szwank zdrowia pracowników lub domowników. Jeżeli marzy nam się skuteczna i bezpieczna instalacja elektryczna oparta na elastycznych kablach zasilających, najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie bez wątpienia sięgnięcie po wyroby renomowanych marek, legitymujące się doskonałą jakością i pieczołowitością wykonania, a także żywotnością kilkukrotnie przewyższającą tą charakterystyczną dla produktów dostępnych w ilościach masowych w marketach budowlanych czy sklepach elektrycznych.