Ocieplanie domu styropianem – jak to się robi?

Budowa Dom Przemysł

Zwiększenie izolacji termicznej przestrzeni mieszkalnej, biurowej lub użytkowej nie jest niczym nowym – szczególnie w naszym klimacie. Stwierdzić można nawet, że jest to rozwiązanie wręcz niezbędne w kraju, w którym jesienie bywają chłodne, zimy mroźne, a wiosna potrafi przychodzić dość późno, wymuszając na właścicielu przeznaczenie dodatkowych środków finansowych na zakup opału lub pełniejsze dogrzanie poszczególnych pomieszczeń celem zapewnienia domownikom, gościom lub klientom zadowalającej temperatury.

Aby jednakże ograniczyć wydatki na ogrzewanie, zredukować zidentyfikowane w danym obiekcie mostki termiczne, jak również zabezpieczyć poszczególne działanie przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz trudnych warunków atmosferycznych, coraz więcej osób decyduje się na ocieplanie domu styropianem.

Materiał ten wybierany jest przede wszystkim z uwagi na fakt, iż jest on relatywnie tani, wytrzymały, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, natomiast jego montaż to dla fachowców bułka z masłem. Wystarczy bowiem przymocować poszczególne płaty styropianu bezpośrednio do elewacji budynku przy pomocy zaprawy klejącej. Następnie zgodnie z życzeniem konsumenta bazowa warstwa termoizolacyjna może zostać pokryta różnorakimi tynkami, począwszy od sylikonowych, poprzez akrylowe, aż po mineralne – wszystko to, by zapewnić elewacji budynku piękny wygląd przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej użyteczności.

Ocieplanie budynków mieszkalnych przy pomocy styropianu zalecane jest zarówno w przypadku obiektów wznoszonych od podstaw, jak i nieruchomości, które wybudowane zostały dobrych kilka lub kilkanaście lat temu, jednakże w trakcie ich użytkowania zauważyliśmy, że wręcz niezbędne będzie podniesienie ich walorów termoizolacyjnych oraz uszczelnienie ewentualnych otworów i szpar, którymi chłodne powietrze przedostawać się może do poszczególnych pomieszczeń, sprawiając że temperatura panująca w ich wnętrzu daleka będzie od optymalnej.

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na odświeżeniu elewacji oraz nadaniu naszemu budynkowi całkowicie nowego, niepowtarzalnego wyglądu, podczas składania zamówienia możemy zaznaczyć, iż interesuje nas na przykład mozaikowa wyprawa zewnętrzna lub też okładzina ceramiczna – eksperci oczywiście dostosują się do naszych oczekiwań oraz dołożą wszelkich starań, by efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Naszym zdaniem ocieplanie należy powierzyć profesjonalistom – pomimo, że nie jest to zadanie skomplikowane, to posiadają oni odpowiednie doświadczenie oraz są zaznajomieni ze specyfiką branży na tyle, że będą w stanie zrealizować powierzone im zadanie szybko, sprawnie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz wykorzystując specjalistyczne maszyny i akcesoria, dzięki którym warstwa dociepleniowa będzie solidnie przymocowana do ścian zewnętrznych budynku, a także będzie pełniła swoją rolę wręcz optymalnie, który to efekt trudno by było osiągnąć decydując się na montaż takiego systemu samodzielnie.